Krwawnik pospolity i jego właściwości
Krwawnik pospolity to zioło znane nie tylko w Europie, ale też w Azji i w Ameryce Północnej. W Polsce można go spotkać najczęściej na pastwiskach i łąkach. Roślina ta ma szerokie zastosowanie – od kulinarnego po pielęgnacyjne. Jego charakterystyczne białe kwiaty i delikatne włoski na łodydze sprawiają, że nie można pomylić go z inną rośliną. Krwawnik stosuje się zarówno wewnętrznie, jako nalewkę lub herbatę, ale także zewnętrznie w formie okładów na skórę.
Właściwości krwawnika
Lecznicze właściwości krwawnika pospolitego znane są już od wieków. Doceniano go głównie za działanie przeciwkrwotoczne. Roślina ta bogata jest w olejki eteryczne, magnez, cholinę, cynk, potas i witaminę C. Ma działanie ściągające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ziele krwawnika wykazuje zdolność do hamowania reakcji alergicznych, dlatego może okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób borykających się z różnego rodzaju uczuleniami. Ponadto zioło wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i pobudza apetyt. Dodatkowo działa moczopędnie i rozkurczowo.
Krwawnik można stosować również od zewnątrz. Przyspiesza gojenie ran, dezynfekuje i łagodzi stany zapalne. Może stanowić składnik maseczek do twarzy, szamponów do włosów i kremów do pielęgnacji skóry.
Przykładowe dolegliwości, których leczenie wspomoże krwawnik:
- rany skóry,
- przeziębienie, grypa,
- zaburzenia trawienia,
- utrata apetytu,
- stany zapalne błon śluzowych,
- choroba wrzodowa,
- zaburzenia funkcjonowania dróg rodnych kobiet.
Zastosowanie krwawnika
Roślinę można wykorzystać do przygotowania nalewek, naparów i wyciągów olejowych. Do stosowania wewnętrznego najczęściej przygotowuje się herbatkę, zaś zewnętrznie można korzystać z kąpieli z dodatkiem krwawnika lub też przyrządzić domowe maseczki. Aby ją przygotować, wystarczy zalać gorącą wodą kilka łyżeczek suszonych kwiatów krwawnika w celu uzyskania gęstej papki. Po wystudzeniu nakładamy na twarz na około 15 minut, a następnie spłukujemy. Taka maseczka będzie miała działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, łagodzące, wybielające i regenerujące, dlatego z powodzeniem mogą korzystać z niej osoby borykające się np. z trądzikiem. Podobnie przygotowaną miksturę można nakładać na oczyszczone rany w celu przyspieszenia gojenia.
Jak widać, krwawnik pospolity jest rośliną o niezastąpionych właściwościach. Warto mieć go w domowej apteczne, ponieważ wspiera organizm nie tylko od środka, ale również od zewnątrz. Jego działanie pielęgnacyjne zostało docenione przez branżę kosmetyczną, gdyż krwawnik stał się składnikiem wielu kremów, szamponów i balsamów.
Najnowsze komentarze